National Omnium 2018 entrants

2018/19 HSBC UK | British Cycling National Men's and Women's Omnium Championships with Youth Support Omnium on Sun 14 Oct 2018

Entry registrations as at 10 Oct 2018

Men's Omnium

Forename

Surname

Club / Team Name

Lewis

Askey

Zanatta Ride Coventry XGear

Jack

Barton

Ribble Cycling

Zach

Bridges

Ribble Cycling

Rhys

Britton

Wales Racing Academy

Jim

Brown

PH-MAS/Paul Milnes Cycles

Matthew

Burke

Team Backstedt/Hotchillee

Santiago Isaac

CaDavid Rivera

VC Londres

James

Codd

Team Backstedt/Hotchillee

Matti

Dobbins

Glasgow Cycle Team

Christopher

Durham

Lincsquad (Quadrathlon Club)

Alfred

George

Spokes Racing Team

Leo

Hayter

VC Londres

Howard

Heighton

Ferryhill Wheelers CC

Matthew

Holmes

Madison Genesis

Joe

Holt

Wales Racing Academy

Oliver

Huszar

Crimson Performance Race Team

Frank

Kilsby

VC St Raphael

John

McClelland

Bush Healthcare CRT

Joseph

Nally

100% ME

Joseph

Perkins

Leisure Lakes Bikes.com

William

Perrett

University of Derby Cycling Club

William

Roberts

Wales Racing Academy

Max

Rushby

HMT Hospitals Cycling Team

Alistair

Rutherford

Secret-Training.cc

Ryan

Savage

Crest Cycling Club

William

Tidball

PH-MAS/Paul Milnes Cycles

James

Tillett

Wales Racing Academy

Samuel

Tillett

Wales Racing Academy

Jacob

Tipper

HUUB-Wattbike Test Team

Ethan

Vernon

 

Matthew

Walls

100% ME

Tom

Ward

Langdale Lightweights

Samuel

Watson

PH-MAS/Paul Milnes Cycles

Jake

White

Wolverhampton Whls

Fred

Wright

100% ME

Women’s Omnium

 Forename

 Surname

 Club / Team Name

Katie

Archibald

Wiggle High5

Georgia

Ashworth

Team 22

Elynor

Backstedt

Team Backstedt/Hotchillee

Megan

Barker

Team Breeze

Elinor

Barker MBE

Wiggle High5

Ella

Barnwell

TRCC (Towy Racing Cycle Club)

Charlotte

Broughton

LIV AWOL

Rhona

Callander

Team Breeze

Laura

Cheesman

Evans Cycles Race Team

Lindsay

Clarke

Fenland Clarion CC

Eleanor

Dickinson

Team Breeze

Anna

Docherty

Liv Cycling Club - Halo Cycles

Neah

Evans

Storey Racing

Jenny

Holl

Team Breeze

Miriam

Jessett

Tyneside Vagabonds CC

Emily

Kay

Torelli-Brother

Laura

Kenny CBE

Matrix Pro Cycling

Amy

Monkhouse

Team Backstedt/Hotchillee

Emily

Nelson

Storey Racing

Rebecca

Raybould

Team Breeze

Jessica

Roberts

Team Breeze

Ellie

Russell

Team Backstedt/Hotchillee

Amelia

Sharpe

Liv Cycling Club - Halo Cycles

Elena

Smith

Team Jadan Weldtite-Vive le Velo

Josie

Knight

 

Youth A Boys Omnium

Forename

Surname

Club / Team Name

James

Ashcroft

Palmer Park Velo RT

Matthew

Black

Team RL360 Isle Of Man

Jack

Brough

The MI Racing Academy

Cameron

Brown

Discovery Junior Cycling Club

Dan

Byrne

Poole Wheelers CC

Jake

Comery

Cycle Derby CC

Matthew

Cooil

Team RL360 Isle Of Man

Thomas

Day

Poole Wheelers CC

Nathan

Edensor

Solihull CC

Joshua

Giddings

The MI Racing Academy

Owen

Giles

Portsmouth North End CC

James

Harrison

Team RL360 Isle Of Man

Kyle

Hoskin

The MI Racing Academy

Carter

Howe

Heanor Clarion CC

Ben

Iddon

Salt Ayre Cog Set

Jamie

Kennerson

The MI Racing Academy

Daniels

Kucerjavijs

Mossley CRT

Corrin

Leeming

Team RL360 Isle Of Man

Owen

Lightfoot

Bourne Whls CC

Edward

Lowe

Black Line

Max

Lutz-Atkinson

Ribble Cycling

Hugo

Lutz-Atkinson

Ribble Cycling

Alexander

MacLeod

Grampian Tigers

Adam

Mitchell

Sportcity Velo

Michael

Newall

Cycle Derby CC

Hayden

Norris

Lichfield City CC

Gethin

Price

Maindy Flyers Youth CC

Kieran

Riley

Langdale Lightweights

Ethan

Roberts

Wolverhampton Whls

Jack

Rootkin-Gray

Solihull CC

James

Satoor

Mid Shropshire Wheelers

Benjamin

Stevens

Sportcity Velo

Rhys

Thomas

DIMASCIO

Benjamin

Gill

Poole Wheelers CC

Youth A Girls Omnium

 

Forename

 

Surname

 

Club / Team Name

Niamha

Albones

Liverpool Century Cycling Academy

Erin

Avill

Pink Jersey Race Team

Natalie

Bloomer

VC Londres

Sarah

Briggs

Matlock CC

Lucy

Buckley

Cycle Derby CC

Millie

Couzens

PH-MAS/Paul Milnes Cycles

Hannah

Davis

Lyme RC

Rhian

Edmunds

Newport Velo Youth Cycling Club

Isabella

Escalera

VC Londres

Rosie

Finucane

Towy Riders

Emma

Finucane

Towy Riders

Elodie

Gage

Wolverhampton Whls

Kinga

Ingram

Halesowen A & CC

Eluned

King

Towy Riders

Madelaine

Leech

Huddersfield Star Wheelers

Danielle

Parker

Team Backstedt/Hotchillee

Tilly

Percy

Pink Jersey Race Team

Freja

Smith

Hetton Hawks Cycling Club

Bethany

Spencer

Kettering CC

Maisy

Vasic

Team 22

Anna

Wadsworth

Beeline Bicycles RT

Maddie

Wadsworth

Beeline Bicycles RT

Amelie

Wayte

The MI Racing Academy

Eva

Young

Pedal Power RT

Darcey

Ellis

 

Jodie

Taylor

 

Zoe

Backstedt

Team Backstedt/Hotchillee